U sklopu projekta „Geofizičko-seizmološka istraživanja potresom ugroženih područja u RH i razvoj atenuacijskih relacija predviđanja seizmičkog gibanja tla – CRONOS“, koji se financirao (trajanje do 30. travnja 2024. godine) iz Norveškog financijskog mehanizma 2014. – 2021. u iznosu od 85% te sufinancirao s 15% od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, dana 11. rujna 2024. instalirana su 2 akcelerografa Obsidian (Kinemetrics) u dvorcu Trakošćan i na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu. Instalaciju su proveli suradnici na projektu CRONOS doc. dr. sc. Davor Stanko i Bruno Mravlja te Tomislav Fiket iz Seizmološke službe RH, pri čemu je uspostavljen prijenos podataka na CRONOS servere.
S obzirom na atraktivnost dvorca Trakošćan, instalacija akcelerografa je i medijski popraćena od strane Hrvatske radio televizije: https://magazin.hrt.hr/price-iz-hrvatske/uredaji-za-temeljito-istrazivanje-seizmicnosti-11758857
Kroz projekt CRONOS pokušalo se olakšati razvoj i modernizaciju procjene potresne opasnosti Hrvatske te steći znanja i razviti alate, primjerice ažurirane karte i modele, za razvoj pravila za umanjivanje potresne ugroženosti. Razvijene metode planiraju se primijeniti na raznim seizmički aktivnim područjima, a prikupljeni podaci se nastaviti prikupljati. Pri tome su osobito atraktivni sakralni objekti i objekti kulturne baštine, kao što je dvorac Trakošćan. Akcelerograf je instaliran u srcu dvorca, a kako bi uz 4 već instalirana akcelerometra (nabavljena od strane Geotehničkog fakulteta) omogućio kvalitetno praćenje dinamičkog ponašanja dvorca, a što u slučaju potresa može biti dobar dijagnostički alat. Naime, slučaju oštećenja moguće su promjene osnovnih frekvencija dvorca, što se i pokazalo mjerenjima neposredno nakon Petrinjskog potresa.
S obzirom na generalne geomehaničke značajke koje utječu na seizmološka mjerenja, na užem području lokaliteta Trakošćan nalazimo samo čvrste stijene, koje obuhvaćaju nepotpuno cementirane sedimentne stijene (pješčenjake i konglomerate), a koje su geofizičkim mjerenjima kategorizirane kao kategorija A prema Eurokod 8 klasifikaciji. S druge strane, na području Geotehničkog fakulteta radi se o kvartarnim aluvijalnim naslagama (pijesci i šljunci saturirani vodom), koje su geofizičkim mjerenjima kategorizirane kao kategorija C prema Eurokod 8 klasifikaciji. Konačni benefit instaliranih akcelerografa i mjerenje akceleracije gibanja tla uslijed potresa na različitim vrstama tla (stijena-aluvijalne naslage) jest kako bi se odredile promjene karakteristika gibanja tla uslijed potresa, tj. realna amplifikacija površinskoga gibanja tla, što u konačnici ima primjenu u protupotresnoj gradnji ili protupotresnoj obnovi.
Pripremili Davor Stanko i Bruno Mravlja